Ліцеїстам

Фейкові повідомлення щодо мінування об’єктів часто є наслідком участі  неповнолітніх в інтернет-спільнотах із тематикою «деанонімізації» (які спонукають до вчинення завідомо неправдивих повідомлень про загрози вибухів, поширюють фото та відеоматеріали процесу евакуації та перевірки об’єктив «мінування» тощо) або вчинені з власної ініціативи.

    Кримінальним кодексом України, а саме статтею 259,  визначено, що завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками,  карається позбавленням волі на строк від 2 до 6 років. Якщо ціллю завідомо неправдивого повідомлення став критично важливий об’єкт інфраструктури (підприємство, установа чи організація незалежно від форми власності, діяльність яких безпосередньо пов’язана з технологічними процесами та/або наданням послуг, що мають вагоме значення для економіки та промисловості, функціонування суспільства й безпеки населення, виведення з ладу або порушення функціонування яких може  зумовити негативний вплив на стан національної безпеки і оборони України, навколишнього природного середовища, заподіяти майнову шкоду та/або становити загрозу для життя і здоров’я людей), будівлі чи споруди, що забезпечують діяльність органів державної влади, заклади охорони здоров’я, заклади освіти, або це повідомлення спричинило тяжкі наслідки чи здійснене повторно  – від 4 до 8 років.

  Якщо ж у ролі анонімів, які повідомляють про замінування, виступають діти, то адміністративну відповідальність нестимуть їх батьки. Відповідно до ст. 183 «Завідомо неправдивий виклик спеціальних служб» та ст.184 «Невиконання батьками або особами, що їх заміняють, обов’язків щодо виховання дітей» КУпАП дорослим доведеться сплатити штраф від 1700 до 5100 грн. Але якщо неповнолітнім вже виповнилося 16 років, на них чекає кримінальна відповідальність.

  Варто зазначити, що у разі надходження повідомлення про можливе замінування,  правоохоронні органи, дотримуючись алгоритму дій, оперативно встановлюють особу, яка причетна до вчинення цього кримінального правопорушення. Перш за все, це проведення огляду місця події із залученням фахівців вибухотехнічних служб, вилучення запису розмови (повідомлення), у випадку його надходження на лінію 102, проведення фоноскопічної  експертизи та порівняння зразків голосу. Один із важливих заходів – звернення до операторів та провайдерів телекомунікацій для отримання деталізованих даних про цей дзвінок (дату, час, тривалість, зміст, маршрути передавання), абонента, формат надання йому телекомунікаційних послуг тощо.

Всі повідомлення такого характеру сприймаються працівниками органів правопорядку як правдиві, незалежно від форми їх надходження, оскільки це є запорукою безпеки громадян. І доки ця інформація не спростована, то вважається такою, що відповідає дійсності, а відтак правоохоронні органи проводять всі необхідні дії, у тому числі і для встановлення  особи порушника.

Варто пам’ятати, що телефонний дзвінок з погрозою, навіть якщо він здається  жартом, може стати причиною кримінального провадження та покарання.